Krhov, okr. Blansko, Jihomoravský kraj

Pravěké hradiště na Malém Chlumu

(3100-2800 př. Kr., 9. století př. Kr., 6. století př. Kr.)

Pohled na Malý Chlum od jihovýchodu. Na východní straně kopce je patrný kamenolom, který odtěžil část lokality.

Pohled na Malý Chlum od jihovýchodu. Na východní straně kopce je patrný kamenolom, který odtěžil část lokality.

Foto M. Novák (Muzeum Blanenska), 2025.

Výšinná opevněná lokalita na temeni stolové hory Malý Chlum je výraznou terénní dominantou jižní části Malé Hané. Má protáhlý oválný tvar o celkové rozloze cca 1,5 ha. Pozůstatky původního obvodového opevnění (hradby) jsou v podobě valů nejlépe patrné na jihovýchodní a východní straně nad hranou kamenolomu, kterým byl v 50.–60. letech 20. století odtěžen téměř celý východní svah kopce. Příchozí cesta na lokalitu vede dnes stejně jako v pravěku po jeho nejmírnějším jižním svahu, kde jsou dodnes dobře viditelné terénní hrany, patrně novověkého původu. Původní vstup se však nacházel v jihozápadní části, kde docházelo zřejmě k překrývání obranných náspů vytvářejících klešťovitou bránu.
Antonín Štrof zjistil při výzkumu v 80. letech několikafázové osídlení. Nejstarší sporadické nálezy lze zařadit patrně do mladšího eneolitu, snad do kultury s jevišovickou keramikou (okolo 3000 př. Kr.), jejíž tvůrci sídlili i na nedalekém Hradisku u Svitávky. Vrchol osídlení nastal v pozdní době bronzové (9. století př. Kr.), kdy areál plnil funkci centrálního místa pro okolní nížinné osady a byl opevněn kameno-hlinitým náspem nebo hradbou. Druhou výraznou vlnu osídlení lze datovat do starší doby železné (první polovina 6. století př. Kr.). Na úpatí Chlumu (k. ú. Obora u Boskovic) existovalo v té době sídliště, na němž byla při výzkumu v 70. letech doložena výroba bronzových předmětů a zpracování místní železné rudy. Výšinná lokalita nad ním tudíž mohla fungovat jako centrální místo zajišťující ochranu v případě nebezpečí a zároveň také místo, kde docházelo k redistribuci obchodních komodit. Dominantní poloha areálu na jedné z větví Jantarové stezky spolu s nížinnými osadami na jejím úpatí by tomu nasvědčovala.

Literatura: Novák 2015; Smrž 1975; Smrž – Štrof 1973; Štrof 1984; Štrof 1985a; Štrof 1985b.

Navigační bod: N 49°27'4.93", E 16°35'19.33" (turistický přístřešek).

Vysvětlivky k mapám: A – pravděpodobný původní vstup do hradiště (klešťovitá brána); B – bývalý kamenolom; C – uměle vytvořené terénní hrany a terasy. Mapové značky viz sekci Ke stažení.